Przedsezonowy przegląd różnic – Młode wilki

0

W bramce Sanchez, a przed nim TAA – Shaw – Lamptey? Nuuuuuda… Salah – Bruno – Grealish – Raphinha w pomocy? Naaaaah… No i Watkins z DCL w ataku? Pfff… Jeżeli tak z grubsza wygląda Twój skład na GW1, to myślę, że dalsza część artykułu niespecjalnie Cię zainteresuje. W kolejnych odcinkach chciałbym bowiem przedstawić zawodników, którzy mogą nas w tym sezonie pozytywnie zaskoczyć, a do tego stanowić ciekawą różnicę. W części pierwszej młodzieżowcy, dla których nadchodzący sezon może być tym przełomowym. Zapraszam!

Ryan Ait-Nouri 4.5

AitNouri

Wilki mogą zaskoczyć w tym sezonie niejednego managera FPL, a Ryan to mój cichy faworyt do przejęcia schedy po Dallasie. Ze względu na kontuzję Jimeneza, w minionym sezonie podopieczni Nuno zdołali strzelić w Premier League zaledwie 22 bramki z gry (36 ogółem) przez co większość managerów zapomniała o ich istnieniu w FPL. Moim zdaniem to spore przeoczenie zwłaszcza, że kalendarz od GW4 prezentuje się następująco:

kalendarz

Po pierwsze – Raul jest już zdrowy i znalazł się w wyjściowym składzie Wilków na pierwszy mecz w pre-sezonie.

E6g-A-ax-XEAQo-AZM

Po drugie, nie mniejszy wpływ na ofensywę Wolves powinno mieć zatrudnienie Bruno Lage. Po objęciu posady trenera Benfiki w styczniu 2019 roku jego podopieczni wygrali 18 z 19 pozostałych spotkań strzelając przy tym 72 bramki co daje imponującą średnią 3.78 bramki na mecz! W całym, swym 18-miesięcznym pobycie w stolicy Portugalii, Benfica pod jego wodzą zdobywała średnio 2.38 bramki na mecz.

Lage

W mistrzowskiej kampanii 18/19 boczni obrońcy Orłów zanotowali łącznie 6 bramek i 23 asysty co również przemawia na korzyść Ait-Nouriego, a patrząc na skład powyżej jest spora szansa, że nowy szkoleniowiec będzie go wykorzystywał także na pozycji skrzydłowego.

Póki co 19-letni Francuz w Premier League zaliczył zaledwie bramkę i asystę w rozegranych 21 spotkaniach (16 od pierwszej minuty), choć należy pamiętać, że GW21-28 stracił z powodu kontuzji. Podczas 1404 minut spędzonych na boisku w tym sezonie oddał 16 strzałów (6 celnych), zanotował 13 kluczowych podań i miał 60.7% skuteczności dryblingu (37/61). Dodatkowo pomiędzy GW20-38 obrona Wilków z xGC 21.7 zajęła 7 miejsce w lidze.

Fabio Silva 6.0

Fabio-Silva

System gry z dwoma napastnikami stosowany przez nowego szkoleniowca powinien również sprzyjać rozwojowi Fabio Silvy. Nastolatek z Portugalii miał początkowo pobierać nauki u profesora Jimeneza, ale kontuzja Meksykanina sprawiła, że nieoczekiwanie cała odpowiedzialność za zdobywanie goli spadła na jego barki. Podczas 1352 minut spędzonych na boisku strzelił 4 bramki i zaliczył 3 asysty co jak na debiut 18-latka w Premier League należy uznać za wynik co najmniej przyzwoity. Co więcej, Fabio okazał się bezkonkurencyjny jeżeli chodzi o ilość strzałów na 90 min (3.02) oraz strzałów celnych (1.05), a dodatkowo zaliczył 11 kluczowych podań. W nadchodzącym sezonie, już pod okiem Raula, powinno być znacznie łatwiej o zdobywanie bramek.

Kai Havertz 8.5

Havertz

He is a unique player. He is full of talent, unlimited talent. He is very comfortable in the box, he is very comfortable in high positions. He is very good at offensive headers, he has good timing to arrive in the box, good finishing, and good composure in and around the box’ słowa Tuchela to najlepsza rekomendacja dla managerów FPL. Oczywiście, jeżeli Chelsea nie pozyska żadnego napastnika typu Haaland czy Lukaku. Po wodzą nowego trenera Kai tak po prawdzie grać zaczął dopiero od GW27, wcześniej bowiem miał problemy z kontuzjami oraz przechodził COVID, więc ciężko jednoznacznie ocenić jego sezon. Faktem jest jednak, że w 6 meczach od pierwszej minuty aż w 5 występował jako napastnik.

kai-minuty

Liczby z tego sezonu może nie robią szczególnego wrażenia – 1520 minut (18 meczów w wyjściowej XI), 4 bramki (najlepszy Jorginho zdobył 7, wszystkie z karnych) i 3 asysty, ale biorąc pod uwagę xGI/90 (0.46) ustępował jedynie Giroud, Abrahamowi oraz Wernerowi. W całym sezonie oddał 35 strzałów (15 celnych) co daje nieco ponad 2 uderzania na mecz oraz zaliczył 17 kluczowych podań. Jeśli tylko kontuzje będą go omijać powinien stanowić pewny punkt drużyny ze Stamford Bridge czego jemu i nam życzę.

Reece James 5.5

Reece-James

Wszędzie w składach tylko Shaw czy Digne, choć patrząc w cyferki James jakoś specjalnie im nie ustępuje. Mało tego, pod bramką rywala stanowi dużo większe zagrożenie niż Lucas czy Luke.

E6bi3-XPVk-AEu-Y5-R

@FFPBFPL

Większość managerów zdaje się pomijać drugą najlepszą obronę minionego sezonu (w GW20-38 nawet najlepszą z xGC 10.8), głównie ze względu na początkowy kalendarz, choć pod wodzą Tuchela The Blues potrafili utrzymać przecież czyste konto w meczach przeciwko Liverpoolowi, Spurs czy City w finale LM. Reece zdaje się mieć niepodważalną pozycję na prawej pomocy. Tak, tak, wg Transfermarkt w 18 meczach pod wodzą niemieckiego szkoleniowca w aż 15 występował na skrzydle co tylko potwierdza jego heatmapa. W dodatku w 12 przypadkach rozegrał pełne 90 minut, z ławki wchodził jedynie w spotkaniach przeciwko WHU, CRY, LEE, MU, NEW oraz BUR czyli głównie drużynom z dolnej połówki tabeli. Popularniejszą opcją będzie zapewne Ben Chilwell (6.0)…

Reece-Ben

…ale skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać.

Emile Smith Rowe 5.5

ESR

Poprzednia kampania była dla Emila na tyle udana, że władze Arsenalu postanowiły odrzucić zakusy ze strony Aston Villi i nagrodzić 20-latka numerem „10” na koszulce. Co prawda to wciąż Arsenal, ale jak pRzEcZyTaŁeM w ThE aThLeTiC (pozdro Przemek R. – cały czas czekamy na koszulkę) na koniec okienka transferowego skład The Gunners, ma wyglądać zupełnie inaczej, a ESR ma być jednym z filarów drużyny.

Pierwszy mecz w minionym sezonie Emile rozegrał dopiero w GW15 i podczas 1440 minut (20 spotkań, 18 w wyjściowym składzie) zaliczył 2 bramki4 asysty. Do tego oddał zaledwie 13 strzałów (4 celne) i zaliczył 24 kluczowe podania (4 duże szanse wykreowane).

Ferran Torres 7.0

Ferran

W przypadku Hiszpana należy uważnie śledzić poczynania The Citizens na rynku transferowym. Brak nowego napastnika może oznaczać Ferrana na 9, a że bramki strzelać potrafi, pokazał już w meczu z Newcastle. W minionym sezonie rozegrał łącznie 1307 minut (24 mecze, 15 w wyjściowym składzie) i zdobył 7 bramek oraz zaliczył 2 asysty. Jednak biorąc pod uwagę xGI/90 (0.5) nieznacznie ustępuje takim tuzom jak Foden (0.54) czy Mahrez (0.53). W sumie oddał też 36 strzałów (14 celnych) co w przeliczeniu na 90 minut (2.48) pozwoliło mu wyprzedzić m.in. Sterlinga, Jesusa czy Gundogana. Z uwagi na koło rotacji Pepa, zapewne niewielu managerów zdecyduje się na sympatycznego Hiszpana, ale jeżeli zaczyna mecz na ławce rezerwowych, rzadko kiedy pojawia się na boisku, co z perspektywy FPL jest z pewnością sporym plusem.

ferran2

Mason Greenwood 7.5

Greenwood

Gdyby miał pewny plac kosztowałby zapewne 10.0 z posiadaniem w okolicach 50%. Jednak kontuzja Rashforda oraz niepewna forma Martiala pozwala wierzyć w wyjściową XI w pierwszych kolejkach, zwłaszcza przy tak imponującej końcówce minionego sezonu:

mason-imo

Co więcej pod względem strzałów na 90 minut (3.31) zajął 9 miejsce w całej lidze wyprzedzając m.in. Mane, Bamforda, Bruno, Antonio czy Watkinsa. W sumie oddał ich 67 (23 celne) i zdobył 7 bramek. A to wszystko w przeciągu zaledwie 1822 min (31 meczów, 21 w pierwszej XI). Raptem 15 kluczowych podań2 asysty szału nie robią, choć Mason widząc światło bramki rzadko kiedy decyduje się na podanie – w końcu to urodzony snajper.

Michael Olise 5.5

Olise

Kwestią czasu był awans Olise do Premier League. Jego liczby z Championship 20/21 muszą bowiem robić wrażenie – 7 bramek (71 strzałów) oraz 12 asyst (1.9 kluczowego podania/90 i 10 dużych szans wykreowanych). Crystal Palace przechodzi obecnie gruntowną przebudowę, dlatego należy uważnie śledzić poczynania Orłów w pre-sezonie, ale linia ataku Zaha – Benteke – Olise wygląda co najmniej nieźle i z pewnością napsuje rywalom w Premier League sporo krwi. Czekamy jeszcze na powrót Eze!

Ben Godfrey 5.0

Godfrey

W FPL zdecydowana większość managerów będzie wolała dorzucić te 0.5 do Digne i wcale im się nie dziwię. Należy jednak podkreślić udana minioną kampanie byłego gracza Norwich. Liczb w FPL może z tego nie będzie (2 asysty, 11 Csów), choć pod względem cyferek wcale nie ustępuje Keane’owi, który zdobył przecież 3 bramki.