Są dwie grupy piłkarskich kibiców. Jedna z nich na zakończenie sezonu patrzy z obrzydzeniem – nie będzie co oglądać. Ta druga wręcz przeciwnie, przypominając dzieci po 8-godzinnym dniu w szkole pełnym zajęć, wybiega resztkami sił wykrzykując „Wreszcie koniec!”. Dość głośno krzyczą przede wszystkim w północnym Londynie.
Niezależnie od tego, którą grupę reprezentujemy (a gramy przecież w FPLa, więc odpowiedź nasuwa się sama), możemy przyznać, że oglądaliśmy dużo angielskiej piłki. Zresztą, nie tylko my. Ramówka przygotowana była wyjątkowo w sposób, w którym większość spotkań rozgrywana była pojedynczo, aby kibic był w stanie obejrzeć KAŻDY mecz kolejki.
Tym samym ekspertów przybyło. My co prawda wspólnej kuchni organizować nie będziemy, ale możemy przekazać swoje spostrzeżenia i pokazać, naszym zdaniem, najlepszych piłkarzy tego sezonu. 8 osób, 8 różnych XI. Wnioski wyciągnijcie sami. Podpowiadam: To był zaciekły sezon!
Michał Leśniczak
Zaczynamy od CEO Spojrzenia. Michał postawił w bramce na Emiliano Martineza. 15+ czystych kont bramkarza Aston Villi, wynik więcej niż imponujący. Argentyńczyk nieraz ratował wynik dla The Villains. Na szpicy, obok Harrego, Dominic Calvert Lewin. Po piorunującym starcie nieco się zaciął, ale końcowy wynik strzelecki pozostaje na ten moment najlepszym spoza graczy BIG6.
Mateusz Krzywda
Podobnie jak DCL, obecne 16 goli daje Patrickowi Bamfordowi tytuł najlepszego strzelca spoza BIG6. Pozwoliło mu na to przeciwieństwo stylu gry Evertonu – ofensywna taktyka, mnóstwo kreowanych okazji. Leeds nie słynie z defensywnej gry, zatem skąd te 11 czystych kont? To zasługa przede wszystkim Illana Mesliera. Jeśli 21-letni Francuz nauczy się zachowywać chłodną głowę przez każde 90 minut, czeka go wielka kariera.
Tomasz Szymański
Jednak wiadomo, bramkarze są tylko ludźmi. Można im współczuć, gdy naprzeciw nim szarżują maszyny pokroju Kelechiego Iheanacho. Nigeryjczyk w końcówce sezonu stał się ważnym punktem Leicester, nakreślanym na następcę Vardiego. 14 razy Iheanacho świętował zdobycie bramki w ostatnich 14 spotkaniach. Zdobywa na ten moment w lidze trafienie średnio co 114 minut – drugi najlepszy wynik Premier League.
Bartek Sawicki
Gdy Iheanacho siedział na ławce, na boisku biegał James Justin, który zaskakująco wyglądał momentami na najlepszego bocznego obrońcę ligi. Gdyby nie poważna kontuzja w środku sezonu, dziś pewnie znalazłby się w większości składów. Nie przeszkodziło to jednak Bartkowi docenić Anglika, podobnie jak Stuarta Dallasa. Nie ma pozycji na której przedstawiciel Leeds nie przydał się Bielsie w tym sezonie. Dziwić może brak Rubena Diasa. Bardziej doceniony został jego kolega z drużyny – John Stones.
Adrian Jędrzejczyk
Ja również postawiłem na Jana Kamienie, umieszczając go u boku 4 kolegów z drużyny – Manchester City bez większych problemów wygrał ligę, a Ci gracze stanowili trzon tej drużyny. Tak, wreszcie można pochwalić defensywę drużyny Guardioli. Niepasującym elementem może być jedynie lewa obrona, gdzie przedstawicielem jest gracz Manchesteru… United. Trzeba jednak powiedzieć wprost – Luke Shaw sprostał oczekiwaniom, w przeciwieństwie do Jose Mourinho.
Arkadiusz Kuban
Tu oddam głos Arkadiuszowi, który uargumentował każdy swój wybór.
„Emiliano Martinez – 15 czystych kont mając przed sobą Tyrona Mingsa to nie lada wyczyn. Do tego na bramkę The Villans oddano ponad 500 strzałów, a stracili tyle samo goli co Liverpool czy Leicester. Duża w tym zasługa właśnie Emiliano.
Luke Shaw – Był w tym sezonie tym kim myśleliśmy przed sezonem, że będzie TAA. Aż 72 próby ostatniego podania, 182 dośrodkowania. Wcześniej taką formę prezentował grając jeszcze w Southampton.
Vladimir Coufal – W zasadzie jedynym kontr-kandydatem był Cancelo, ale myślę, że świetna forma WHU zasługuję na miejsce w 11-stce sezonu. Nikomu nie znany wcześniej Czech szturmem wdarł się na angielskie boiska i utrzymywał równą formę przez cały sezon.
John Stones & Ruben Dias – Forma Portugalczyka zapoczątkowała dyskusję czy VVD nadal jest najlepszym obrońca w lidze. Do jego poziomu dostosował się Stones, zresztą za defensywą City przemawiają też liczby – 18 czystych kont, zaledwie 29 bramek straconych.
Ilkay Gundogan – najpewniejszy punkt mistrza Anglii. Rozegra, odbierze, a jak trzeba to i strzeli bramkę. Życiowa forma Niemca i zagwarantowane miejsce w 11-tce sezonu.
Jack Grealish – jak wiele dla Aston Villi znaczy Grealish mieliśmy okazję się przekonać w ostatnich tygodniach, gdy leczył kontuzję. Kibice przychodzą na stadion właśnie po to by podziwiać takich piłkarzy jak Jack.
Declan Rice – kluczowy piłkarz Młotów i nie bez powodu o jego względy zabiegają taki firmy jak Chelsea czy MU. Najlepszy defensywny pomocnik ligi w tym sezonie.
Mohamed Salah – może marnował masę sytuacji, może był nieco irytujący, ale to kolejny już sezon, a Mo nadal bije się o koronę króla strzelców. Bo tą FPL-ową zapewnioną ma już dożywotnio.
Heung Son-Min & Harry Kane – najlepsze wykończenie w lidze Koreańczyka oraz liczby Harrego pozwoliły utrzymać Tottenham w grze o puchary. Poza tym duetem trudno wskazać jakiś jasny punkt w drużynie Spurs. Do tego potrafili wykręcić takie liczby przy ultradefensywnej taktyce Mourinho.”
Krzysztof Jeansch
Krzysztof wybrał bardzo ciekawe zestawienie. Na bramce stary dobry znajomy z poprzednich sezonów – Nick Pope. W obronie Luke Ayling – obecny w każdym spotkaniu od pierwszej minuty. Skład uzupełnia Tomas Soucek, który jako defensywny pomocnik wykręcił liczby w ofensywie na poziomie dwóch napastników Manchesteru City – Jesusa i Aguero, razem wziętych. Czekamy na zmianę koszulki Harrego Kane’a na grafice, na trykot The Citizens.
Filip Błajet
Stawkę zamyka Boss Spojrzenia. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Aaron Cresswell – 8 asyst (w FPLu 11) lewego obrońcy, który ewidentnie zaczął podglądać grę Trenta, naśladując tylko te dobre atuty. W środku pola widywany wiele razy w naszych składach Mason Mount – najlepsze co zrobił Frank Lampard w roli menedżera Chelsea.