To będzie szósty z rzędu sezon Crystal Palace w Premier League. Nigdy wcześniej w swojej 112-letniej historii nie byli tak długo w najwyższej klasie rozgrywek. Czy Roy Hodgson utrzyma zespół, w którym zaczynał karierę piłkarską w angielskiej ekstraklasie? A może ambicje są wyższe po zdobyciu 11-tego miejsca rok temu?
„I spoke to Wilf yesterday and he certainly gave me no indication it was true about wanting to quit the club” – Hodgson
Szalenie istotny fakt
Jeśli mowa o rekordach, to Frank de Boer również zapisał się w historii Premier League. Jeszcze żaden trener nie został zwolniony po czterech meczach. Jeszcze gorszy start zaliczyła drużyna. Siedem meczów. Siedem porażek. Zero bramek. Drużyna długo podnosiła się po tym, jak taktyczny plan Holendra nie wypalił.
Menadżer
Roy stosuje taktykę 442, podczas gdy większość drużyn gra jednym napastnikiem. Jest to zmodyfikowana wersja taktyki, bo podobnie jak trener Senegalu, Aliou Cissé, używa z przodu piłkarzy, którzy nie są klasycznymi napastnikami. Zaha i Townsend bardzo szybko zaadoptowali się do takiego stylu gry. Jeśli chcecie poczytać o trendach taktycznych, polecam profil Tifo Football.
Gwiazda drużyny
Will Zaha. Will Zaha stay or Will Zaha go? Autor 9 bramek i 3 asyst w sezonie 17/18 jest łączony z Chelsea i Tottenhamem. Co drugi dzień pojawiają się doniesienia o jego odejściu. Wszystko rozstrzygnie się w ostatnich dniach, ale niezależnie od tego gdzie Zaha trafi, będzie łakomym kąskiem w FPL. No, chyba że trafi do BVB 😉
Ocena transferów
Orły poszły w jakość, nie w ilość. Cheikhou Kouyaté (£5.0) i Max Meyer (£6.0) powinni wzmocnić środek pomocy, a mówi się, że i Danny Ings może na dniach zawitać na Selhurst Park za jakieś kosmiczne pieniądze. Dodatkowe wzmocnienie pojawiło się też w bramce, w postaci Vicente Guaity (£4.5). Odeszli Cabaye i RLC (koniec wypożyczenia).
Słaby punkt
Orły to drużyna, która lubi atakować i nawet wśród obrońców znajdziemy ofensywnie usposobionych piłkarzy. Natomiast nie są oni orłami w obronie. Gdy przyjeżdża topowy przeciwnik, często kończy się to gradem bramek. 7 goli strzelił im Arsenal i United, 5 City. To bolało. Na ich obronę – mieli też kilka lepszych meczów z czołówką.
Kto rozczaruje
Milivojevic (£6.5). Ma go obecnie ponad 11% graczy, mimo że jest defensywnym pomocnikiem w cenie ofensywnego. Jeśli Crystal Palace nie będzie miało wielu karnych, cena szybko pójdzie w dół, wszyscy będą się przesiadać na Fawelarza, który będzie w tym sezonie szedł po 10-15 bramek. Nie zmyślam.
Preseason
Z dobrej strony pokazuje się Zaha, Sorloth, PvA, Sakho i Tomkins. Wiele osób zwraca też uwagę na regularne starty Wan-Bissaki. Którego obrońcę Crystal Palace wybrać? Oto jest pytanie. Wyniki sparingów pozytywne, styl gry na plus.
Młody talent
Wan-Bissaka. 20-latek trafił na głęboką wodę debiutując przeciwko TOT, a następnie świetnie się pokazując z MUN, CHE, LIV. Jego silną stroną są pojedynki jeden-na-jednego, zdaniem kibiców CPL ma mieć pewne miejsce w pierwszym składzie i kosztuje 4.0. Ze składu może go wygryźć doświadczony Ward.
Kto do fantasy?
Pewnikiem ktoś z tercetu PvA/Tomkins/Wan-Bissaka. Kalendarz (ful – LIV – wat – SOU – hud – NEW – bou) w teorii łatwy. Tu warto napisać pół zdania o van Aanholcie. 16 bramek i 6 asyst w trzech ostatnich sezonach. To więcej niż Coleman w swoim życiowym peaku. Na pewniaka Zaha, jeśli nie odejdzie. Różnicami mogą być Townsend (£6.0) i Schlupp (£4.5), który może grać na lewej pomocy, a w grze jest obrońcą.
Nasze przewidywanie
Crystal Palace utrzyma się w lidze, powinni raczej spokojnie zakończyć sezon w środku stawki. Wszystko na dobrą sprawę będzie zależało od tego jaką, przyszłość wybierze Zaha. Ciągle mają za mały potencjał by powalczyć o puchary, ale kilka perełek do FPL da się wyłowić. Reddit tak przewiduje wyjściową jedenastkę
—————————-Hennessey——————————
Wan-Bissaka———Tomkins——–Sakho————–Van-Aanholt
Townsend————Mcarthur (Kouyate?)—–Milivojevic—————-Schlupp (Meyer?)
———————–Benteke——-Zaha——————————